DOPORUČUJEME

Kvalita bydlení se neměří jenom na metry. Důležitá je celková pohoda v domě

Byli jste někdy v situaci, že nejste zcela rozhodnuti, z čeho chcete stavět svůj vysněný dům? Nebo teprve tápete a nevíte? Pro každého investora je stavba klíčovou životní etapou a výběr materiálů, z nichž budoucí domov postaví, je rozhodující. Na základě nejen mé zkušenosti a rozsáhlé rešerše, co činí dům pořádným domovem, jsem přišel k závěru, že cihla je tou pravou volbou.

Ačkoliv jsem zvážil různé stavební materiály, žádný z nich mi nedal takovou jistotu ve všech aspektech, které jsou pro mě důležité: tepelný komfort, akustické vlastnosti a dlouhodobá odolnost. Cihla, s její schopností skloubit vynikající tepelnou izolaci a akustické vlastnosti, vede k vytvoření zdravého a klidného vnitřního prostředí, což jsou pro mě nepřekonatelné argumenty.

  1. Akustické vlastnosti – považuji za jednu z těch důležitějších věcí. Je jedno, zda se jedná o hluk od sousedů či projíždějících aut, dupání po schodech, prolétávajících vrtulníků záchranky, nebo dětí z pokoje.
  2. Tepelně-izolační vlastnosti – vzhledem k účtům za momentálně obývaný a relativně malý prostor bytu s plísní v rozích mi záleží o to více na dobré obálce domu. Zprvu jsem si myslel, že za to může vyšší vlhkost, ale termokamera ukázala, že detaily dodatečného zateplení byly provedeny velmi špatně.
  3. Kvalita a životnost – o kvalitě stavby rozhoduje celkové provedení domu, které vydrží a je reálné i z cenového hlediska. Nejhorší kombinací jsou špatně provedené objekty z kvalitních materiálů. Případně když navazují na jiné, které nemůžete změnit a degraduje vám celek, jako výše uvedený případ zatepleného staršího objektu. Proto rekonstrukce považuji za velice problematické, byť to nemusí být špatné, ale vždy už stavíte na něčem, čemu se musíte přizpůsobit.
  4. Zdravé vnitřní prostředí – až po letech se ukázalo, že mé astma způsobilo prostředí, ve kterém jsem vyrůstal. Ve starém domě, kde během rekonstrukce došlo k dodatečnému zateplení interiéru, za kterým rostly nepředstavitelné kolonie klasické černé plísně. Zmírnění následků trvalo mnoho let, a dokonce se mi zklidnila i alergie. Zdravé prostředí tedy neberu pouze jako frázi, ale je to něco, na čem mi velice záleží.

  Je pravda, že při rozhodování, z čeho budeme stavět, měly svá lákadla i jiné materiály. Když přijde ale na celkový výkon a dlouhověkost, cihla má jasně navrch. Jsem přesvědčen, že kvalita bydlení se neměří jen metry čtverečními nebo úsporami za izolaci, ale celkovou pohodou, kterou vám váš dům dokáže poskytnout. Například jednovrstvé zdivo Porotherm nabízí mimořádnou trvanlivost a minimální potřebu údržby. Na což se v dnešní době, kdy je hodnota oprav často podceňována, rozhodně vyplatí myslet.

  Další výhodou pálené cihly, která ovlivnila mé uvažování, je jistá stabilita a tradice. Pevně věřím, že když budu o pár let později stát před svým domem, budu moct s hrdostí říci, že rozhodnutí stavět z cihly bylo to nejlepší, co jsem mohl pro sebe a svou rodinu udělat.

  Text a foto: Wienerberger s. r. o. – Jan Huber, manažer produktového školení ve Wienerbergeru  – komerční sdělení