NOVINKAZahrada

Jak pěstovat muškáty s minimální péčí

Muškáty jsou vděčné rostliny. Nejen že rychle rostou a bohatě kvetou, ale navíc jsou vytrvalé, odolné a nenáročné. Slunné stanoviště, voda a dostatek živin jsou nejdůležitější podmínky pro to, aby se těmto populárním letním květinám dařilo od jara až do podzimu. Pokud navíc čas od času odstraníte suché listy a květy, velmi jim to prospěje. Pro ty, kteří považují pravidelné zalévání, hnojení a zastřihávání za moc náročné, mají odborníci z iniciativy „Pelargonium for Europe“ tři užitečné rady. Pokud je dodržíte, budou vaše muškáty později vyžadovat jen velmi malou péči.

Rada č. 1: Používejte zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy

Muškáty milují slunce a teplo. Přestože díky svým silným stonkům snadno zvládají krátká období sucha, aby bohatě rostly i kvetly potřebují pravidelně zalévat. Pokud jsou navíc umístěné na přímém slunci, je během horkých dní nutné dopřát jim dostatek vody ráno i večer. Od častého zalévání vám mohou skvěle ulevit zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy. Je-li pro vás toto řešení příliš finančně náročné, můžete si vyrobit vlastní zavlažovací systém například z plastové lahve. Návod je snadno dohledatelný na internetu.

Rada č. 2: Používejte hnojiva s postupným uvolňováním živin

Muškáty jsou „nenasytné“ rostliny a vyžadují přísun velkého množství živin. Aby jich měly opravdu dostatek, bude nutné už po pár týdnech přidávat do vody tekuté hnojivo, a to i v případě, že byl substrát, do kterého jste rostliny sázeli, předhnojený. Jestli však chcete být této povinnosti ušetřeni, při sázení muškátů do zeminy přimíchejte hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Důležité: Pokud chcete, aby zásoba živin muškátům vydržela až do podzimu, tedy do konce jejich vegetačního období, zvolte hnojivo s dobou účinku až devět měsíců. Ale pozor, v případě že se venkovní teplota vyšplhá nad 20 °C, rostlina živiny spotřebuje o několik týdnů dříve, než je předpokládaný konec hnojení, a bude proto nutné ji znovu přihnojit.

Rada č. 3: Vyberte si samočistící odrůdu muškátů

Muškáty pokvetou mnohem intenzivněji, pokud je budete pravidelně zbavovat zvadlých květů. Mnoho zahrádkářů si tuto činnost velmi užívá a považuje odstraňování suchých květů za meditaci. Pokud však mezi tuto skupinu nepatříte, vyberte si pro pěstování samočistící odrůdu pelargonií. Jedná se o hojně kvetoucí muškáty, které dokážou zvadlé a uschlé květy shazovat samy. Vzhledem k vertikálnímu růstu jsou tyto samočistící druhy muškátů ideální do balkonových truhlíků a závěsných květináčů.

Odborné rady týkající se péče o muškáty získáte u specializovaných prodejců.

Více informací naleznete na https://pelargonium-for-europe.com/cs/

Text a foto: Pelargonium for Europe – komerční sdělení