Lidé si střechu sami nepostaví
Jaké jsou nejnovější trendy ve stavebnictví a kdy se zpomalí růst cent materiálu? Zeptali jsme se Romana Busty, obchodního ředitele společnosti Wienerberger.
Poslední dobou jdou ceny stavebnin prudce nahoru. Čím je to způsobeno?
Hlavním důvodem je vysoká poptávka. Lidé se snaží investovat do nemovitostí a předejít tak znehodnocení svých úspor rostoucí inflací. Když k tomu přidáte ještě relativně levné hypotéky, není se čemu divit. Na rostoucí ceny má ale vliv i epidemie covidu. Výrobní kapacity některých společností kvůli onemocnění zaměstnanců či zpožděným dodávkám surovin neměly 100% výkon, tímto poptávka nebyla pokryta. Navíc v poslední době dochází i ke zvýšenému exportu některých stavebních materiálů do USA či do Číny.
Zastaví se tento trend, nebo alespoň zpomalí? A kdy?
Již dnes můžeme sledovat zpomalení i zastavení růstu cen, u některých komodit dokonce i pokles ceny. Například OSB desky citelně zlevnily, ale i polystyrén nebo některé železné výztuže. Ceny se však na původní hodnoty bohužel nevrátí.
Moderní stavebnictví je velmi sofistikované. Mám skoro pocit, že dům už dnes může postavit svépomocí i trochu poučený laik. Je to přirozený vývoj?
Ne, není to přirozený vývoj. Má na tento vývoj svépomocné stavby má velký vliv nedostatek řemeslníků – lidé staví svépomocí tak trochu z donucení. A to nejen kvůli malé kapacitě stavebních firem, která nedokáže uspokojit poptávku, ale i kvůli vyšší ceně stavebních prací. Na druhou stranu tato situace neplatí například pro střechy. Díky nutné odbornosti a i rizicích při pokládce krytiny zde svépomoc prakticky neexistuje.
Tím, že si dnes můžeme u výrobce nechat vyrobit celé části domu, je budeme jednou nejspíš skládat podobně jako stavebnici z kostiček lega. Nemělo by to spíš stavbu domu zlevňovat, než prodražovat?
Také jsem si to myslel. Ale pak jsem měl možnost vidět v Bavorsku linku na RED-BLOK, což je systém keramických panelů. Výsledná cena hrubé stavby od nich vycházela o 15 procent výš, než by stála, kdyby si zákazník zaplatil řemeslníky. Výhodou ale byla skutečně výborná kvalita zpracování, větší bezstarostnost a hlavně rychlost stavby. A právě rychlost a bezstarostnost jsou důvodem, proč zákazník akceptuje i vyšší cenu.
Jaké počítačové technologie může váš zákazník při stavbě využít?
Doporučuji jednoznačně náš konfigurátor rodinného domu www.konfiguracedomu.cz kde si můžete postupně vytvořit svůj 3D model, díky kterému získáte i první orientační výpočet ceny celé stavby. U zákazníků to má opravdu velký úspěch a mám z toho radost.
Jaké jsou nejnovější trendy u střech? Stále vede klasická červená střešní taška?
Pěkná otázka, nyní jsme totiž ze všech druhů střešní krytiny prakticky téměř vyprodaní. Poptávka je po všech typech. Současným trendem jsou tedy spíše šedé nebo černé barvy a povrchová úprava engoba. Pěkně se prodává například naše nová taška Figaro, tradičně pak Brněnka a Stodo.
Mají Češi jiný vkus než ostatní Evropané? Lišíme se hodně?
Myslím si, že jsme už dávno plnohodnotní Evropané. Takže obecně máme vkus velmi podobný. Historicky se určitě lišíme v architektuře a některých trendech, ale to je spíše dotaz na jiného odborníka.
Jaký měla epidemie covidu vliv na vaše zákazníky?
U koncových zákazníků jsme pociťovali nejistotu z budoucnosti a také nedůvěru ve spoření, i proto tu byla snaha si něco zrekonstruovat, když už nemůžou cestovat. U obchodních partnerů se v loňském roce zase objevily velké obavy, jaké bude mít covid dopad na jejich firmy. Nyní je to skoro naopak ve vztahu k poptávce, ale ta nejistota tu vládne pořád. Jedinou jistotou bohužel je, že se trh nyní chová nepředvídatelně a to platí i do roku 2022.
Změnila se s covidem nějak struktura zákazníků?
Částečně ano, například u zdícího systému Porotherm přibylo stavebníků svépomocí. Pro střešní systém Tondach to ale neplatí, jak jsem již říkal, lidé si střechu zkrátka sami nepostaví.
více na www.wienerberger.cz
Text a foto: Wienerberger – komerční sdělení