Zahrada

Jak zpevnit pozemek a zároveň zachovat travní porost?

Jaro je tady a každého zahrádkáře už určitě chytá touha sázet, kultivovat cestičky nebo tvořit nové záhony. Země je už dost měkká, ale ještě není vysoká tráva, takže vám úpravy půjdou pěkně od ruky. Krom běžných pěstitelských radovánek se můžete vrhnout i na činnosti, které vyžadují více práce, než jen zrytí záhonků. Jarní období je totiž ideální na pokládání zatravňovací dlažby.

Příjezdová cesta, parkovací stání nebo místo pro posezení?

Zatravňovací dlažbu pravděpodobně znáte z parkovišť v podobě betonové konstrukce, kterou tu a tam prorůstá uvadající trs trávy. Betonové zatravňovací dlaždice sice udrží i těžká nákladní auta a za vlhka nekloužou, zato v létě se dokážou pořádně rozpálit. A i proto v nich tráva příliš neprospívá.

Pokud potřebujete vybudovat příjezdovou cestu nebo proměnit předzahrádku v parkovací místo, vyberte si místo betonových spíše plastové zatravňovací dlaždice. Jsou lehčí, relativně tenké a dobře zarůstají trávou. Po roce od položení tak o nich už ani nebudete vědět. Hodí se i na místa, kde plánujete umístit zahradní nábytek. Půda se nebude tak promáčet a bude zpevněná, takže vám křesílka i stolky budou dobře držet.

Pokládku zvládnete sami

Plastové zatravňovací dlaždice jsou poměrně lehké a dobře se s nimi manipuluje. Dejte si ale při nákupu pozor, na trhu existují dvě verze, silnostěnné a tenkostěnné. Na zahradu vám budou stačit ty tenkostěnné.

Jejich instalaci zvládnete v pohodě i sami. Bude vás to sice stát trochu fyzické námahy, ale zase můžete na týden vynechat návštěvy fitka. Stejně jako betonová dlažba, i ta plastová potřebuje pořádný podklad. Čeká vás tedy vykopání 20-30 cm hlíny a následné zasypání štěrkem. Pod samotnou dlaždici byste měli natáhnout geotextilii a pak na vrstvu písku a zeminy pokládat dlaždice.

Jedinou nevýhodou zatravňovacích plastových dlaždic je to, že se příliš nehodí do svažitého terénu. Pokud ale máte zahradu rovinatou a zakládáte si na jednolitém travním porostu, je to pro vás ideální řešení. Chcete mít si ještě letos odškrtnout ze seznamu jedno vylepšení vaší zahrady? Objednejte si zatravňovací dlažbu z pohodlí domova na e-shopu firmy Agrotex a pak už jen vyčkejte na vhodné počasí.

Text a foto: Agrotex – komerční sdělení