Interiér

Zdravé a stylové spaní

V průměru jednu třetinu života trávíme spánkem, není tedy divu, že přibývá lidí, kteří si uvědomují důležitost jeho množství a zejména kvality. Stále větší procento populace totiž zároveň trpí různými spánkovými problémy, klesá schopnost adaptace na nové prostředí, podmínky a povrchy, proto je často těžké usnout v hotelu během pracovní cesty nebo dovolené.

Jak si tedy zajistit ideální atmosféru pro kvalitní spánek? Snížená intenzita světla v místnosti asi hodinu před tím, než se uložíte do postele, pomůže zklidnit tělo i mysl a dá zároveň mozku signál, že se blíží čas ulehnout. Pokoj, určený pro odpočinek, by celkově měl navozovat relaxační pocity. Je proto důležitý i výběr barevnosti stěn a dekorací. Ideálním doplňkem do ložnice je například sušená levandule, jejíž vůně pomáhat uvolňovat napětí, snižovat krevní tlak, a tím zlepšovat náladu. Spánku svědčí minimum vnějších rušivých elementů, je proto dobré udržovat ložnici čistou a neskladovat v ní zbytečně mnoho věcí. Ideální teplota v klidové zóně se pohybuje mezi 16 – 19 °C, každý si ale musí sám vyzkoušet, co je mu nejpříjemnější. Večer se vždy snažte maximálně redukovat zvuky v bytě či domě, než jdete spát, vypněte mobil a televizi. Měnící se zvuk na pozadí je totiž úhlavním nepřítelem nerušeného odpočinku. Vyplatí se také investovat do ergonomicky vyvážené postele a správné matrace.

Na ergonomii i materiálech záleží

V oblasti designu a všech segmentů zdravých lůžek se ke slovu dostává spousta trendů a na ně navazujících technologií, jež odrážejí zvyšující se zájem uživatelů o spánkovou hygienu a zdraví. Například takzvané hybridní matrace jsou vyrobeny z několika různých druhů komponentů, přičemž každý z nich nabízí unikátní benefity. Někdy může jít i o relativně exotické složky v podobě přírodního latexu. Inovativní společnosti pak experimentují třeba s využitím mědi, stříbra či hliníku. Měď je známá jako uzdravující substance a v případě, že se dostane do kontaktu s tělem, může pomoci zmírňovat záněty způsobené artritidou, bolest, obnovit energetickou hladinu a pomoci s celou řadou dalších zdravotních problémů. Stejně tak je využíván i hliník, který je přidávám do pěnových vrstev matrace, aby ji odvzdušňoval a odváděl z ní lépe teplo. Ionty stříbra zase dodávají potahovým textiliím antibakteriální a antiplísňové vlastnosti. Pozorovat lze rostoucí využití přírodních a ekologicky přátelských látek šetrných k životnímu prostředí, k nimž patří bambusové vlákno, vlna a další, které nabízející alternativu k chemicky nebo uměle vytvořeným tkaninám.

Každá matrace i postel by však především měly splňovat individuální požadavky svého uživatele. Matrace by měla kopírovat zakřivení páteře a při ležení ji udržovat v přirozené pozici. Měla by být navržena tak, aby umožňovala rovnoměrné rozložení tlaku těla a poskytovala mu oporu bez jakýchkoliv bodů napětí, což pomáhá cirkulaci krve i klidu polohy a zlepšuje kvalitu spánku. U partnerských produktů je důležité minimalizovat přenos pohybu z jednoho spícího na druhého.

K inovátorům na trhu matrací patří například americká firma Casper, jejíž odborníci tvrdí, že není nutné mít na výběr desítky různých typů matrací: sofistikovaně navržený výrobek by totiž měl mít schopnost přizpůsobit se požadavkům na komfort jakéhokoliv uživatele.

Technologie, funkčnost a elegance

V poslední době došlo také k poměrně významnému vývoji v oblasti nastavitelných postelí. Tento segment byl dříve zaměřen spíše na seniory, ale výrobci si začínají čím dál více uvědomovat jeho potenciál i pro mladého člověka. Na trhu jsou jednolůžkové i dvojlůžkové varianty polohovatelných lůžek, některé modely mají dokonce zabudované LED osvětlení nebo nabízejí i masáže, sofistikované tkaniny a další inovativní prvky. Tyto elegantní produkty vycházejí vstříc rodinnému soužití, disponují propojením se špičkovými technologiemi, dokážou komunikovat s chytrými telefony a jejich funkce lze dálkově ovládat. Trendem je organický původ materiálů užívaných k výrobě postelí a obecně nábytku. Přírodní materiály jsou zdravější a působí estetičtěji, přičemž nabízejí široké možnosti výběru, ať jde o dřevo, plátno, bavlněné textilie, samet nebo kůži. Jsou také příjemné z hlediska hmatových a estetických vjemů.

Postele snů

Ve snaze vyslyšet přání svých klientů se designéři snaží pracovat především s praktickou a zároveň estetickou kombinaci materiálů a textur. Příkladem může projekt „Design Democratico Italiano“, se kterým přišla společnost PerDormire, přední italský výrobce matrací a postelových systémů. Jejím cílem je ukázat zásadní roli designu i v rámci vývoje výrobků s dokonalou funkčností. Značka se proto spojila s předním italským designérem Fabiem Novembre, který navrhl unikátní kolekci šesti postelí, inspirovaných pohádkovým světem snů. „Pro člověka není spánek pouze dobou, kdy si může odpočinout, je zároveň časem objevování vlastního nevědomí. Tato série ztělesňuje průvodce po třetinu života, kterou strávíme v Morfeově náruči. Nejde tak pouze o nástroje spánku, ale také snění,“ popisuje kolekci její autor. Jeho postele, vyrobené v různých designech, vyprávějí rozličné pohádkové příběhy, ve kterých je vše možné. Každý zákazník si tak může vybrat ten svůj.

Text: Mirka Horáková, foto: archivy firem