Interiér

Kombinování barev podle ročních období

Není žádnou novinkou, že příroda se svým neměnným koloběhem významně ovlivňuje životní styl člověka, a to také z pohledu obytného prostoru. Její proměnlivá paleta může dobře posloužit jako inspirace pro vznik jednotného stylu interiérů.

Dobrý pozorovatel tak bude mít usnadněnou situaci při rozhodování o použití barev a jejich kombinování. Zatímco jaro a podzim se obecně přiklánějí k teplým odstínům, pro léto a zimu jsou zase typické studené tóny. Není samozřejmě nutné uplatnit tuto šablonu v celém rozsahu a v celé ploše: odpovídající odstíny totiž dovedou adekvátně proměnit interiér i v podobě závěsů, potahů či dekorací různých typů.

Jarní probouzení

Příroda znovu ožívá, všechno kvete a voní a i my jsme plní nové energie a radosti. Povzbuzující jsou hlavně svěží a pestré barvy, jimž dominuje zejména jasná světlá zeleň a podtóny žluté, které vypadají dobře i v sytějších variantách. Jarní paleta hladí oko i duši, působí teple a lehce. Zelenou, jež je zdrojem dobré nálady a symbolem nových začátků, což oceníme i v interiéru, vhodně doplňují rostlinné, květinové nebo zvířecí motivy. Dokonalý akord pak vznikne kombinací s nábytkem v dekoru bílého nebo světlého dřeva, například jasanu, břízy nebo javoru. U textilních materiálů vybírejte jemné a lehké textury. Prostor dejte také všemu živému, včetně řezaných či hrnkových květin a rostlin.


Vinylová podlaha Pulse, Sea breeze oak natural, foto: quick-step.cz

Letní ochlazování

Stejně jako jaro, i léto stále hýří barvami. Horkem však blednou a působí poněkud unaveně a zamlženě, takže už tolik nezáří. Právě proto, že musíme většinou bojovat s příliš vysokými teplotami, působí typické letní odstíny spíše chladným dojmem. Mají namodralý nebo šedavý nádech, bývají zastřené a tlumenější. Jejich vliv je především uklidňující, proto se hodí zejména do klidových zón a pracoven, obecně však letní interiéry působí velmi decentně a elegantně. Soulad v nich najdou pastelové tóny se světlým dřevem, sklem či lesklým kovem, žádoucí atmosféru podtrhne i ratanový nábytek s lehkými a průsvitnými textiliemi. Výsledný prostor bude působit vzdušně, velkoryse a prostorně, pocitově vás spíše ochladí.

Podzimní zasycení

Venku se ochlazuje a příroda se zahaluje do teplých barevných kombinací. Inspirovat se můžete paletou spadaného listí, zrajícího ovoce nebo zapadajícího slunce, v níž převažují zářivé, sytě zemité odstíny s červeným podtónem. Převládající škála začíná žlutou, pokračuje oranžovou a červenou, aby skončila u hnědé. Podzimní interiéry působí velmi útulně a hřejivě, a to i proto, že se do nich pomalu stěhují pleteniny, kožešiny, teplé plédy, deky a mihotavé světlo svíček. S tímto stylem ladí tmavé dřevo – třešeň, dub, mahagon nebo wenge. Harmonii celého prostoru dotahují zlaté, měděné nebo bronzové kovy. Oranžové a červené tóny, podporující chuť k jídlu, najdou uplatnění zejména v kuchyni a jídelně, ovšem podzimní motivy a barvy krásně zútulní rovněž ostatní obytné místnosti.

Zimní zahřívání

Bílá krajina plná sněhu a ledu, holé černohnědé větvě stromů, chladná modrá obloha, tmavě zelené jehličí a sem tam doteky červených plodů. Přesně takový je barevný základ zimní škály, využitelné pro obytné prostory. V kontextu s ostrým vzduchem jsou i tóny kolem nás jasné a zářivé. Interiéry s převahou světlých barev působí čistě a vzdušně, pro někoho až sterilně, což ale oceňují milovníci minimalismu a příznivci originálního bydlení. Zima však nabízí řešení i pro méně odvážné a pro ty, kdo se lépe cítí v útulnějším prostředí: chlad a strohost lze totiž kompenzovat přírodním dřevem na nábytku nebo na podlaze, hřejivými textiliemi, kožešinami a doplňky, dostatečným množstvím světla a teplem plamenů svíček či krbového ohniště.

Text: Lenka Dubská, foto: archivy firem