Pro krásu a odolnost terasy
Pozemek kolem domu se v posledních letech proměnil v „prodlouženou ruku“ obytného interiéru. Což se samozřejmě neobjede bez adekvátních zpevněných ploch, díky nimž lze dát pobytu v zahradě očekávaný komfort.
Ať už jde o přístupové cesty, chodníčky, schody, parkovací stání, plochy pro zahradní nábytek, okolí bazénu, ale také patia a terasy, materiály, které se používají k jejich realizaci, by vedle praktického využití a potřebné funkčnosti měly disponovat i vzhledem, odpovídajícím stylu domu a k němu přilehlé parcely. Důležitým parametrem jsou tedy nejen kvalitativní vlastnosti použitých prvků, vycházející nejen z účelu použití a předpokládané míry zatížení výsledné plochy, ale také s ohledem na její odolnost vůči vlivům počasí. K dalším podstatným hlediskům patří jejich rozměry, ztvárnění povrchu a dekory. Už při výběru konkrétních materiálů doporučují odborníci mít na zřeteli zásadu, že by se v rámci zahrady měly pokud možno opakovat, a vsadíte-li na více typů, nemělo by to být v duchu hesla „každý pes jiná ves“. Jinak totiž lze těžko dosáhnout jejich vzájemného souladu. Z bohaté nabídky na trhu vyjmenujme nejen dřevo či kompozity, ale také beton, cihly nebo přírodní kámen. S každým z nich se pojí jak různé užitné parametry, tak i variabilní design.
Keramika jako chameleon
Prvky, vyrobené z přírodních komponentů, jsou vzhledově vskutku přizpůsobivé. Díky technologickým možnostem jsou totiž schopny nabídnout vzhled vlastně všech výše zmíněných materiálů. Keramická dlažba se tak umí barevně, kresbou i plastičností do nejmenších detailů vcítit do všech svých předloh. Díky potřebným parametrům, k nimž patří především adekvátní otěruvzdornost, protiskluznost či nasákavost, z níž plyne také mrazuvzdornost, ji lze využít prakticky ve všech zónách zahrady. Dalším benefitem je, že v rámci návaznosti na vnitřní obytné prostory nabízejí výrobci funkčně univerzální produkty se shodným designem, využitelné jak v interiéru, tak v exteriéru.
Formáty se zvětšují
Rovněž u obkladů, určených pro venkovní realizaci, je patrný nárůst velikosti použitých segmentů s rektifikovanými, tedy přesně zabroušenými hranami. Jsou totiž ideální pro vytváření celistvých ploch s minimem spár, jež jsou ve výsledku vstřícné k dosažení jednotného vzhledu výsledné realizace i k údržbě celé plochy. Klasické lepení dlažby na odpovídající podklad a spojování prvků s pomocí spárovacích hmot však není jediným způsobem aplikace. V poslední době se i do českých zahrad znovu vrací trend pokládat je „volně“ na zhutněný terén a širší mezery mezi segmenty vysypat vhodným materiálem, například pískem, štěrkem či valounky, nebo je nechat prorůst trávou. Pokud jde o designové trendy, v kurzu jsou zejména dekory kamene, betonu a dřeva. Obecně lze i v zahradách zaznamenat příklon k minimalistickému stylu.
TEXT: REDAKCE -ll-, FOTO: PROCERAM, BETON BROŽ, DESIGN BATH, GLAMUR