Bydlení

Jak neplatit za energie zbytečně mnoho?

Všichni řešíme to, na čem bychom ušetřili co nejvíce peněz. Nakupujeme potraviny v akci, využíváme výprodejové akce oblečení, levnější prodej sezónního zboží na zahradu a podobně. Mnozí z nás také nakupují zboží v akci do zásoby, zvláště, když je trvanlivé a můžeme jej spotřebovat za půl roku, za rok. Ušetřit můžeme i omezením plýtvání vody, využíváním dešťovky, nebo třeba nakoupením úsporných žárovek.

K významným způsobům, jak ušetřit ročně i tisíce korun, patří sledování aktuální nabídky dodavatelů energií. Vše se dá zjistit i sjednat přes internet, nemusíte nikam chodit, vyřizování můžete nechat na večerní hodiny, kdy nepracujete nebo se nestaráte o děti.

Naučte se používat online srovnávače

Tak, jako si můžete nechat srovnat nabídky dodavatelů energií, podobně lze pracovat s nabídkami pojištění, půjčkami, hypotékami, nebo si porovnat ceny jednotlivého zboží, které potřebujete nakoupit. Princip je velmi podobný.

U srovnávače cen energií stačí vybrat, zda chcete porovnat nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu. Dále uvedete kraj, ze kterého pocházíte, roční spotřebu, pokud ji znáte. Důležité je i využití energie, tedy zda tímto způsobem vytápíte, případně i ohříváte vodu nebo vaříte. V neposlední řade uvedete druh bydlení. Těchto pár základních informací postačuje k tomu, abyste se dopátrali výsledku.

Výborné je, že je celé srovnání zdarma a dochází k porovnání nabídek od všech dodavatelů u nás. Jestliže se rozhodnete pro přechod k novému dodavateli energie, nebudete muset vyřizovat žádné formality. Nová společnost vše vyřídí za vás. Funguje to podobně jako u bank, kdy přecházíme k jiné bance, kdy si u ní zřizujeme klasický bankovní účet.

Na co si dát pozor

Než smlouvu podepíšete, zajímejte se o to, zda se zavazujete k časovému setrvání u této společnosti např. na dva roky. Také se informujte o tom, po jakou dobu vám bude poskytovatel tuto sjednanou cenu garantovat, případně jak brzy vám může cenu změnit.

Porovnávání cen zboží nebo služeb, které nakupujete či o jejich koupi uvažujete, má velký smysl. Zabere vám pár minut a zajistí úsporu peněz, o které jste možná ani netušili.

Text: HR, Foto: www.pixabay.com