Zahrada

Pěkná zahrada v několika krocích

Toužíte po krásné, voňavé a kvetoucí zahradě, ale nevíte jak na to? Přečtěte si několik jednoduchých tipů, jak vytvořit kouzelnou zahradu.

Využijte každý materiál

Ať už najdete doma cokoliv, co se vám nehodí, na zahradě to ještě užijete. Květiny můžete nasadit do staré konve na zalévání, ale také do kusu dřeva. Pokud se vám na zahradě válí nevyužité dřevo, zkuste jej osadit květinami nebo vyrobit ptačí budku. Nic není hezčího než voňavá zahrada plná včeliček a zvuky malých ptáčků. Vytvořit můžete také nejrůznější dekorace, které vaši zahradu oživí, ale zároveň poslouží různým účelům –jako pítko pro ptáčky apod.

Zkuste si pořídit například stupňovitý truhlík na bylinky, který můžete postavit na terasu, nebo ozdobte okna zvenku převislými květinami. Podél plotu lze nasadit plazivé rostliny, které se jej oživí. 

ptačí budka
Foto: Pixabay.com

Je libo oživení nebo soukromí?

Pokud se rozhodujete pro stromy, zvolit můžete ovocné nebo okrasné. Ovocné stromy vám přinesou užitek a odmění se vám v podobě plodů. Z okrasných stromů můžete vytvořit živý plot, který vám zajistí soukromí. Pokud nechcete zakrýt celý plot, zkuste kolem něj nasadit několik okrasných keřů. Najdete i takové, které jsou celoročně zelené. Díky stromům navíc můžete snadno regulovat světlo. Nasaďte je tam, kde nechcete, aby příliš svítilo slunce. Pozor však na to, aby vysoké stromy nestínily ostatním rostlinám.

Přenosná zahrada

Terasa nebo dlážděný plácek za domem jsou ideální pro posezení. Pořiďte si malou sedací soupravu, ať už kovovou, plastovou či z jiného materiálu. Nad ni můžete umístit slunečník v případě, že na místo často svítí slunce. Toto prostranství můžete také snadno ozdobit květinami. Pomocí květináčů si můžete vytvořit přenosnou zahradu. Vyhraďte si místo pro bylinky, třeba na okně, kde na ně nebude moc pršet. Do záhonku můžete nasadit například levanduli, ta bude krásně vonět. Na konci léta ji lze ostříhat a usušit. Prostřídat ji můžete například s vřesem, kterému se také daří venku v zemi. Jedná se navíc o trvalku, která vám pokvete i další rok.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com