DOPORUČUJEME

Fotovoltaiku můžete mít na střeše do 30 dní

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla je v Česku již od loňského roku enormní. Instalační firmy však mnohdy nestíhají uspokojit rekordní poptávku, a na připojení fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla tak mohou zákazníci čekat klidně i 9 měsíců. V mnoha případech také proběhly nekompletní instalace, protože se čeká na subdodávky komponentů, které se o několik měsíců opozdily.

Společnost Columbus Energy, která vstoupila na tuzemský trh v druhé polovině roku 2022, má za sebou již stovky instalací fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel v českých domácnostech a firmách. Letos plánuje instalaci 500 až 1000 zařízení měsíčně. Díky napojení na polskou mateřskou společnost, která je lídrem na tamějším trhu, má potřebné know-how i dostatek materiálu. Bezpečnou montáž dle vlastní instalační normy tak dokáže zajistit do 30, respektive 90 kalendářních dní.

Když jsme před pěti měsíci začínali s tím, že budeme instalovat fotovoltaiku do 30 dnů, mnozí se na nás dívali s nedůvěrou. Nyní už o tom nikoho přesvědčovat nemusíme, protože každý den přibývají desítky klientů, kteří skutečně mají instalaci hotovou do 30 dnů. Je potřeba nicméně uvést, že máme velké skladové zásoby všech komponent, jež odebíráme přímo od výrobců na základě dlouhodobých kontraktů,“ uvádí Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy. 

Potenciál fotovoltaiky je obrovský

Rekordní ceny energií tlačí na rychlejší přechod na obnovitelné zdroje. Ve srovnání se sousedními zeměmi však Česká republika významně pokulhává. Potenciál českého trhu je přitom obrovský. V Česku je přibližně 1,6 milionu střech rodinných domů, pouhá 4 % z nich však mají fotovoltaiku. Na příklad v Polsku má 14 % domů vlastní mikroinstalaci. Columbus Energy chce proto letos instalovat tisíce zařízení. „Máme ambici stát se v České republice lídrem v oblasti instalací obnovitelných zdrojů energie. V letošním roce očekáváme obrat přes 2 miliardy Kč. Kromě domácností se chceme více zaměřit také na firmy, větší instalace a vlastní solární farmy,“ říká Petr Vaverka.

Navíc domácnosti k nákupu fotovoltaiky motivuje i státní dotační podpora, která počáteční investici významně sníží. V programu Nová zelená úsporám mohou majitelé rodinných domů získat až 200 tisíc korun na solární fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým úložištěm a až 140 tisíc korun na tepelné čerpadlo. S výběrem optimálního řešení a vyřízením dotace pomohou odborníci z Columbus Energy, kteří veškeré papírování vyřídí za vás.

Nemusíte čekat na jaro

Přestože je rozdíl energie vyrobený fotovoltaickou elektrárnou v zimě nižší než v letní sezóně, podle odborníků se vyčkávání nemusí vyplatit, zejména kvůli vysokým cenám energií. Nákup fotovoltaiky se při aktuálních cenách může vrátit už za 5 let. „Rozdíl v objemu výroby fotovoltaické elektrárny mezi létem a zimou závisí na celé řadě faktorů, zejména pak lokalitě budovy, výšce, ve které jsou panely umístěny, orientaci panelů vůči světovým stranám a jejich sklonu, použitým modulům či klimatickým podmínkám v daném roce. Obecně se dá říct, že od dubna do září panely vyrobí 70 % roční produkce, ve zbývajících měsících produkují 30 %,” vysvětluje Petr Vaverka a dodává, že nízké teploty ani sníh solárním panelům nevadí.

Společnost Columbus Energy se kromě fotovoltaických instalací specializuje rovněž na instalaci tepelných čerpadel, nabíjecích stanic pro elektromobily a poradenskou činnost. Pomůže s výběrem optimálního řešení, vyřízením dotace či zajištěním financování až do 100 % výše ceny instalace, což umožní mnohem většímu počtu lidí pořídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo a ušetřit na energiích ještě během této sezóny. Columbus Energy v Česku aktuálně zaměstnává 200 lidí, s významným navýšením kapacit počítá v následujících měsících.

Více na www.columbusenergy.cz

Text a foto: Columbus Energy – komerční sdělení