Bydlení

Kusové koberce si žádají pečlivý výběr

I když je teď v módě mít na podlahách „plovoučku“, marmoleum, dlažbu a podobně, ať chceme, nebo ne, jsou místnosti a části místností, kde nám bude takto „nahá“ podlaha nepříjemná. Pokud rádi chodíte bosí a od nohou chcete mít teplo i měkce, neobejdete se bez koberce. Nemusíte hned pořizovat koberec přes celou místnost. Skvělé jsou kusové koberce, které díky mnoha rozměrům, v nichž se prodávají, s přehledem vyberete do kterékoli místnosti. To stejné platí, co se vzhledu týče. Nechybí jim jednoduchost, elegance, extravagance, hravost, záleží jen na tom, jaký styl do té či jiné místnosti upřednostníte.

Kusový koberec na chodbu

Určitě znáte běhouny, které se napevno instalují na schodiště. Podobný kusový koberec můžeme zvolit i do delší chodby. Je-li vaše chodba čtvercového tvaru, zvolit můžete jak typ čtvercový a umístit jej doprostřed, tak obdélníkový, který bude v části, kterou tolik neprocházíte, ale kde se oblékáte, než přejdete k botníku u dveří. Myslete na praktičnost a volte koberec s nižším vlasem pro snadné čištění. Lepší je volit barevný, u jednobarevného by bylo ihned vidět umazání od bot a podobně.

Jestliže chcete koberec umístit do části, kde několikrát denně všichni projdete, volte takový, který je odolný proti otěru a sešlapání.

Hravě a vesele pro děti

Kusové koberce se skvěle hodí i do dětských pokojů. Najdete jak pestré modely se zvířátky, které potěší holky i kluky, tak ty, které jsou určeny pro každé pohlaví zvlášť. Hrát se budou rády na koberci, jež znázorňuje spleť cest, stanou se strojvůdcem vláčku, který budou posouvat po kolejnicích zobrazených na koberci. Holčičky uvítají koberec s nakresleným hřištěm pro panenky. Skvělé jsou i koberce s herními plochami. Díky nim je vám nonstop k dispozici hrací plocha „Člověče nezlob se“, „Skákacího panáka“ a jiných. Kusové koberce do dětských pokojů najdete v mnoha velikostech, a tak jimi překryjete velké plochy i menší místa kupříkladu pod psacím stolem.

Moderní obývací pokoj

Do obýváku si určitě pořiďte kusový koberec, který se vám léta líbí, anebo jste jej zahlédli v obchodě a nemůžete na něj přestat myslet. Samozřejmě, důležité je, jak máte prostor zařízen, ale i styl se dá jednoduše a rychle změnit bytovými doplňky, budete-li si to přát.

Velmi hezké jsou koberce s kratším hustým vlasem a asymetrickými tvary. Jestliže chcete koberec umístit pod konferenční stolek ke gauči a křeslům, aby vám bylo při sezení příjemně, delší vlas volte jen v případě, že stolkem nepotřebujete hýbat. Eleganci a dlouhou trendovost zajistí koberec jednobarevný, klasický, ať už mající rovně střižený vlas, nebo oblíbené tučnější smyčky.

Sáhnete-li po variantě s dlouhým vlasem, buďte připraveni na výměnu za pár let – údržba je těžší. Jestliže máte domácí mazlíčky nebo malé děti, nebude příliš praktický, ale všichni jej budete pro jeho příjemnost milovat. Opatrně s vysáváním, je lepší jej vyklepávat.

Ložnice, v níž je vše dovoleno

V ložnici bychom se měli cítit dobře jak večer před spaním, tak ráno po probuzení. Myslete na to zvláště výmalbou a volbou povlečení. Koberec tady je důležitý, ale z postele na něj většinou nevidíme, a tak může mít barvu téměř jakoukoli. Praktické jsou kusové koberce k bočnicím postele, abychom nestoupali na studenou zem. Hezké jsou pak větší koberce umístěné před postelí, na nichž mohou být romantické květy, ale nahodile umístěné geometrické tvary. Do vesnických ložnic vsaďte na jednobarevnost a přírodní barvy. Ať už béžovou, hnědou, nebo třeba žlutou. Jednobarevný koberec se vám nebude „bít“ s pestrým povlečením postele.

Udělejte radost mužům

K dostání jsou i koberce s vyobrazenými motorkami, kamiony, automobily. Překvapíte a potěšíte jimi jak starší pány, tak náctileté kluky. Nemusí zákonitě ležet na zemi, pro jejich netradičnost se hodí i jako dekorace na zeď.

Kusové koberce dovedou prostor velmi pozměnit. Využijte jejich sílu. Jsou levné, dostupné, lehce je v případě potřeby změníte za jiné. Díky nim si můžete pokoje opticky měnit, jak často si budete přát.

Text: HR, Foto: www.pixabay.com