Bydlení

Víte, čím opticky zvětšit malé prostory?

Ve většině nemovitostí se nachází alespoň jedna místnost, která je menší, než bychom si přáli. Většinou se jedná o koupelnu, ale nezřídka se setkáváme i s malou kuchyní, chodbou nebo ložnicí, kterou omlouváme tím, že v ní přece jen spíme.

Malé místnosti je dobré rekonstruovat a zařizovat s rozmyslem. Berte ohled nejen na upořádání vybavení, kdy do prostoru potřebujete vměstnat to či ono, ale i na výběr barev, materiálů. Právě díky nim si můžete velmi pomoct.

Zázračné obklady

Doslova kouzlo dovedou provést dobře vybrané obklady a dlažba. V malých prostorech bychom měli volit světlé barvy, a to jak dlažby, tak obkladu. Vybírejte pozitivní, teplé barvy, které prostor zútulní. Vyhněte se obkladu malému, lepší je použít střední velikost. Příliš velký obklad by působil zvláštně. Stěny neobkládejte až po strop, už vůbec neobkládejte samotný strop. To by z místnosti udělalo uzavřenou „krabici“, v níž byste se cítili stísněně. Doporučuje se obklad ukončit alespoň 30 cm od stropu.

Zrcadla překvapí

Prostor vám pomůže opticky zvětšit i zrcadlo, zvláště takové, které umístíte do rohu místnosti, nebo z něj vytvoříte v místnosti písmeno „U“. Stěžejní bude zeď s umyvadlem. Zrcadlo může mít na výšku např. 80 cm a povede celou stěnou, na níž je umyvadlo, a bude zasahovat do obou postranních stěn.

Máte-li v místnosti okno, i toto je dobré využít. Vypozorujte, jak vychází či zapadá slunce, kde vám do místnosti svítí a nastavte mu zrcadlo. Místnost projasníte a opticky zvětšíte.

Vzdušnost zvětšuje

Všimli jste si, že i když je místnost velká, ale je přeplněná vybavením a doplňky, necítíte se v ní dobře? V malých místnostech používejte světlý nábytek, je-li to možné, volte poličky. Nezastavte vybavením všechny stěny, opět byste prostor uzavřeli a zmenšili. Alespoň dvě stěny by měly být vidět, i kdyby u nich stály postele, stůl .

Na volné stěny umisťujte s rozmyslem obrázky, fotky a další dekorace. Méně je tady více, což ale neznamená, že stěny mají být „prázdné“. Chcete-li použít tapety, buďte opatrní na tmavé, a také na ty s drobným hustým vzorem. Místnost byste mohli „udusat“, stěny by na vás pocitově padaly, svíraly vás.

Doveďte do místnosti denní světlo

Možná máte tmavou chodbu, nebo místnost dlouhou, kde je jen jedno okno a v zadní části je stále šero. Poohlédněte se po světlovodu. Za pomoci zrcadel vám do místnosti vnese denní světlo, i když není možné jej vést kolmo kupříkladu ze střechy. Místnost nejen prosvětlíte, ale opticky zvětšíte.

Nebojte se lesklých materiálů

Od všeho lesklého se odráží světlo. Ať už sáhnete po lesklých obkladech, kuchyňské lince, vestavěných skříních, či jiném vybavení, zvolíte světlé odstíny barev, místnost opticky zvětšíte.

Nebojte se zeptat přímo v prodejnách nábytku, koupelen, kuchyní, nebo u stavebních firem. S malými i tmavými prostory mají bohaté zkušenosti a rádi vám pomohou. Inspiraci hledejte i na internetu, napoví vám fotografie i psané rady. Malá místnost neznamená, že v ní může být jen šatna či kumbál. I malý prostor může být útulný a oblíbený. Stačí jen vědět, jak na něj.

Text: HR, Foto: www.pixabay.com