Zahrada

Zařizujeme zahradu určenou i pro děti

Každá rodina, která má dům se zahradou a jedno či více dětí většinou řeší, jaké vybavení na zahradu pořídit, aby se zde děti dostatečně, ale bezpečně vydováděly. Ať už jim chcete dopřát menší či větší plochu na hradní, možností je poměrně dost. A využít můžete i místa, která vás možná hned nenapadnou. Zvláště taková děti často doslova milují.

Využijte, co už máte

U mnoha starších domů můžeme najít zděné malé chlívky po dobytku, který dřívější majitelé chovali. Pokud je nepotřebujete a nejsou příliš rozměrné, můžete zde směle zhotovit malý domeček pro své děti. I když tady nebude topení, podlaha bude ze starých desek nebo hliněná, důležité je, že zde nebude pršet a foukat a děti se zde budou rády hrát za každého počasí. Ze starých cihel a kvádrů snadno zhotovíte pomyslný sporák, velké špalky budou sloužit jako židle, starý menší stolek doma určitě najdete. Nemusí zde být žádné nové vybavení, do něhož byste museli investovat. Zvláště děti na vesnicích si zde pozvou i kočku nebo psa, kteří bydlí na dvorku, kamarády od sousedů a pár hodin o nich nemusíte vědět.

Výborné je také využít starý rozrostlý strom, který vám překáží. Pokud není nemocný a je pevný, nekácejte jej u země. Nechte kmen s prvními stěžejními větvemi v délce, aby se na ně dala ukotvit základna dřevěného domku. Ať už bude menší, větší, nízko nebo výš, ať už bude mít stěny, nebo půjde jen o plošinu, děti se zde rády vylezou hrát. Pokud jsou kolem další stromy, bude zde i bez střechy příjemný chládek a větší ratolesti tady budou mít soukromí, kterého si od cca 10 let tak žádají. Na plošinu či do domku mohou vést schůdky, ale také tyč nebo lano. Bude tak podporovat dětskou zdatnost a nenásilně je nutit zdokonalit se v lezení všemi způsoby.

Kde je to možné, upevněte na zadní stěnu např. kůlny, garáže apod. velkou dřevěnou desku natřenou omyvatelnou matnou černou barvou. Dětem připravíte tabuli, na kterou si budou moci kreslit křídami. Stejně skvělé je mít místo, kde dětem pověsíte terč pro střílení z praku, luku nebo kuše. Toto jsou činnosti, které větší děti zabaví od jara do pozdního podzimu a nejen kluky, ale často i holky.

Nakupujeme pro malé i velké

Malým dětem bychom měli pořídit pískoviště. Můžete jej zhotovit sami, nebo si pořídit menší uzavíratelné nádoby z plastu či dřeva. Písek seženete za pár korun ve stavebninách. I když bude pískoviště otevřené, opatřete alespoň plachtu, která se bude dát po stranách připevnit, nebo jen zatížit kamením. Písek nebudou znečišťovat zvířata, nenafouká na něj listí a nevyplaví jej postupně voda, nebo v něm nebude stát.

Koupit dětem určitě můžete i houpačky. Máte-li vzrostlé stromy, máte práci v mnohém usnadněnou. Pokud ne, vybrat můžete z mnoha nabídek dřevěných hřišť, kde může být kromě houpačky i skluzavka, prolézačka, lezecká stěna, domeček… Nabídka je skutečně bohatá jak pro holky, tak kluky.

Zavedenou novinkou jsou trampolíny. Nechybí téměř na žádné zahradě, kde jsou děti. Myslete na její nosnost, počet dětí, které ji budou používat, ale především na bezpečnost. Pozor na odkryté pružiny a hrozbu přepadení přes obvodový rám. Máte-li rovnou zahradu, můžete i trampolínu udělat samy. Stačí vykopat jámu, ať už kulatou či obdélníkovou a sehnat trampolínu, která je pro zabudování do země dělaná.

V létě děti neochuďte o možnost koupat se. Malým dětem postačí nafukovací bazének, ale jak porostou, ony i vy budete rádi za možnost vykoupat se v prostorném bazénu. Nemusí být příliš velký, důležitá je právě možnost namočit se, polenošit ve vodě. Zaměřte se ale na spolehlivou filtraci, aby se vám voda nekazila.

Pozor na jedovaté keře a rostliny

Všichni víme, jak rády děti ochutnávají kde co. To platí i o lístcích, kytičkách, větvičkách, kuličkách atd. ze stromků a keříků. Než vysadíte novou zeleň, informujte se, zda není jedovatá. Pozor na tis červený, psí víno, štědřenec odvislý neboli zlatý déšť a mnohé další. Tyto mohou ublížit nejen dětem, ale i čtyřnohým mazlíčkům.

Foto: pixabay.com

Zahrada je doslova požehnáním pro dospělé i děti. Máte-li dost prostoru, anebo bydlíte ve starším domku s velkou zahradou, dopřejte dětem prostřednictvím zahrady vzpomínky, na které budou rády vzpomínat po celý život.

Text: HR, Foto: pixabay.com