Interiér

Vylaďte si svůj home office

Zhruba polovina zaměstnaných Čechů by si přála mít možnost pracovat z domova, tuto šanci jich ovšem využívá zhruba deset procent. Pokud patříte mezi ty, kteří si mohou dovolit organizovat svůj čas a věnovat se výdělečné činnosti v pohodlí svého soukromého prostoru, určitě vám přijde vhod několik užitečných tipů na jeho vybavení.

Budou mezi vámi pochopitelně i tací, kteří domácí kancelář považují za zbytečný luxus. Ale pokud má být pracovní výkon stoprocentní, je k tomu zapotřebí více než jen počítač umístěný na jídelním stole. Ideální je vyčlenit pro Home Office v bytě celou místnost, aby zóny pro odpočinek a práci byly oddělené. Jestliže je pro vás samostatný prostor nesplnitelným snem, existuje ještě možnost zařídit si pracovní kout nejlépe v klidové, ale také ve společenské části bytu. Postačí k tomu kvalitní nábytek, především pohodlná židle, praktický stůl a chytře řešené úložné prostory.

Ve znamení vzdušnosti

Vzhled designových pracoven zřetelně ovlivňuje návrat ke skandinávskému stylu. Současný trend, směřující k využívání půdorysu obytného prostoru co nejvariabilněji, vede k tomu, že nábytek je subtilnější, snadno přemístitelný, materiály a barvy navíc vytvářejí pocit lehkosti a čistoty. Paletě tónů dominují neutrální šedá a celá stupnice okrů, jež pak rozsvěcuje bílá barva. Čelní plochy skříněk jsou většinou v matném laku nebo ve vysokém lesku. K velmi aktuálním patří kombinace lakovaných ploch s přírodní dýhou nebo masivním dřevem. Přesto pohled do současné pracovny nepůsobí, jako bychom se octli v české domácnosti na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, kdy se i do nábytku užívaného u nás promítla vlna inspirace skandinávskou školou. Vedle jejích typických znaků, jako jsou dřevo, rustikální textilie a elegantně oblé tvary sedacího nábytku, dnes obytnému prostoru dominuje kov. Stoly mají elegantní šikmé, někdy velmi subtilní nohy, které působí dynamicky a zároveň vytvářejí dojem, že se vrchní deska vznáší v prostoru. Také policovým systémům dominují kovové konstrukce, doplněné dřevěnými či skleněnými úložnými plochami. Lehce industriální vzhled působí svěže a neformálně.

Sedět komfortně a zdravě

Při výběru kancelářské židle je třeba vsadit na takovou, která je vyrobena podle ergonomických pravidel. Má několik důležitých prvků – upravitelnou výšku sedáku, podpěrky pro ruce, nastavitelnou oporu zad, opěrku hlavy, pojízdný a otáčecí mechanismus. Zdravé sezení eliminuje únavu a podporuje soustředění na práci. Pomůže vyhnout se bolestem zad, krční páteře a pánve. Designové kancelářské židle jsou čalouněné kůží nebo látkou, tedy materiály, které dokonale ladí s konstrukcí z nerezové nebo lakované oceli. Oproti této elegantní klasice velmi atraktivně působí židle s kovovou základnou kombinovanou s útlou plastovou konstrukcí opěradla s napnutou průsvitnou síťovinou.

Stůl prostorný a praktický

Charakter domácí kanceláře zcela jistě určuje pracovní stůl. Jeho tvar a velikost vybíráme podle velikosti místnosti, kterou máme k dispozici. Jiný si můžeme dovolit v případě rozlehlého půdorysu, jiný v pracovním koutu, vytvořeném v ložnici či obývacím pokoji. Pro oba tyto účely si můžeme vybrat například z modelové řady stolů Cupertino designéra René Hougaarda. Vyniká módními šikmými nohami, úložnými prostory zabudovanými pod stolovou deskou a vestavěnými bezdrátovými reproduktory. Manažerská verze se vyznačuje větší pracovní plochou a velkorysými zásuvkami. Stůl poskytuje spoustu možností k ukládání, zároveň si ale stále zachovává minimalistický vzhled. Konzolový stolek Cupertino ve verzi se dvěma či čtyřmi nohami lze buď přimontovat, nebo postavit ke stěně a využít jej jako prostorově úspornou variantu psacího stolu.

Ukládání se stylem

Příklon k modulárním prvkům neminul ani skříňkové či policové systémy, jež jsou k dispozici v podobě nápaditých variabilních řad. Díky nim lze dispozici pracovny efektivně – a efektně – využít do posledního centimetru. K aktuálním stále patří minimalistické pravoúhlé linie, dynamiku celému prostoru dodávají organicky tvarované doplňky. Také domácí kancelář by měla mít dostatek denního světla, disponovat velkým oknem, ať už klasickým nebo střešním. Správné umístění pracovního stolu vzhledem ke zdroji světla je stejně důležité, jako vybavení kvalitním nábytkem.

text: Alena Kodlová, foto: archivy firem