Interiér

Kuchyňské obklady – klasické i alternativní

Zařizujete novou kuchyň, máte vybranou linku, ale nevíte, jaký za ni pořídit obklad? Obklady v kuchyni jsou velmi důležité, a to hlavně z praktického hlediska.

Mnoho různých stylů

Každá linka má nějaký svůj design a hodí se k ní určitý typ obkladů. Vše se snažte ladit do takových barev, aby k sobě nábytek s obklady pěkně seděl. K moderní jednobarevné lince ve studených barvách se skvěle hodí kachličky podobného vzezření, třeba s nějakým hustějším vzorem a přechody. K rustikální nebo dřevěné kuchyni ve světle nebo tmavě hnědé se hodí hlavně teplejší barvy, avšak vše záleží na vašem vkusu. Pro oživení kuchyně můžete zvolit i alternativní obklad, jako je grafosklo. Jedná se o zalaminované potisky, které mají velmi dlouhou životnost. Jejich předností je to, že si můžete vytvořit svůj vlastní originální design. Hodí se především do jednobarevných kuchyní.

Drsný kámen i hladké kachličky

Světle hnědá kuchyňská linka v romantickém stylu bude působit velmi jemně s nenápadným obkladem, například s drobným kamenem. Ten vypadá velmi efektně, avšak jeho drsný povrch může být pro někoho odrazující. Jeho údržba není úplně nejjednodušší. Oblíbenou klasikou jsou kachličky, které lze zkombinovat s mnoha designy kuchyňských linek a existuje jich nepřeberné množství druhů. K bílým nebo světlým skříňkám bez vzoru se skvěle hodí mozaika, která vytvoří neotřelý vzhled a kuchyň oživí barvami. K industriální chladné kuchyni perfektně sedí velkoformátové kachličky, které lze vyložit pouze v jedné řadě. Ušetříte si spoustu času s pokládáním a zároveň vytvoříte minimalistický moderní vzhled.

Foto: Pixabay.com

Levnější, ale stylová varianta

Pokud vlastníte starší kuchyň a nemáte teď zrovna finance na renovaci, nevadí. Alternativou, kterou můžete zkrášlit i starší kuchyň, ale vlastně i jakoukoliv místnost v domě, jsou samolepicí tapety. Pořídit si můžete různé vzory, dokonce i imitaci kachliček nebo mozaiky. Tyto tapety se vyznačují tím, že perfektně přilnou k podkladovému povrchu (například ke starým kachličkám) a vydrží i několik let. Jejich údržba je velmi snadná, stačí je otřít navlhčeným hadříkem podobně jako kachličky.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com