Interiér

Vyberte ty správné barvy do dětského pokoje

Symbolika barev je velmi výrazná a mnoho lidí se jí řídí. Pro výběr barvy do dětského pokoje je důležitý především celkový dojem a pocit z místnosti.

Barevnost i střídmost

Barvy mají na člověka velký vliv, a proto je důležité vybrat ty správné, abychom se v místnosti cítili uvolněně a pohodově. Pro děti je obzvlášť důležité, v jakém prostředí se nacházejí. Obecně platí, že barvy v dětském pokoji by měly být veselé a hravé. Rozvíjí fantazii a kreativitu a udržují dobrou náladu. Nemusíte se vždy řídit tím, jestli pokoj patří dívce nebo chlapci, mnoho barev se hodí pro obě pohlaví.

Miminkům se bude dobře spát ve střídmých barvách, jako je béžová, šedá nebo i bílá. Pestrosti se ale bát nemusíte, pokoj pro miminko můžete vymalovat i odstíny žluté, zelené, oranžové nebo modré. Pestré stěny jsou vhodné zejména proto, že přitahují pozornost a rozvíjí tak zvědavost.

Žlutá je často považována za negativní barvu, ale pokud pokoj vybavíte v jemných odstínech žluté, bude vypadat velmi svěže.

Oranžová barva působí velmi teple a hřejivě, pokud je v místnosti dostatek světla. Světle zelená dodá místnosti svěžest a pestrost. Dokáže také navodit pocit klidu.

Barvy jako modrá nebo fialová jsou považovány za chladné, avšak ve správné kombinaci je lez také hezky využít. Pozor na příliš syté barvy – mohou rušit pozornost a také neblaze působit na psychiku. Studentovi se bude v pokoji lépe učit, pokud jej nebudou rušit příliš křiklavé stěny. Barvy jako světle oranžová nebo zelená či hnědá mají uklidňující účinky.

Vymalujte jen některé zdi a přidejte ozdoby

Když vejdete do místnosti, nemusí na vás nutně křičet všechny stěny barvami. Vymalujte barevně dvě sousední stěny nebo stěny protilehlé. Prostor se rozbije a bude vypadat zajímavě. Dětský i studentský pokoj lze hezky dozdobit také samolepkami. Menším dětem můžete vyzdobit pokojíček motivy květin nebo zvířátek. Studenti ocení jednobarevné samolepky siluet měst nebo významných budov.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com