Interiér

Antibakteriální kliky mohou omezit šíření bakterií ve veřejných prostorách

Kritická situace s pandemií koronaviru přitáhla pozornost i k dlouhodobému problému veřejných staveb i řady domácností – nízké schopnosti omezit šíření infekcí. Nemocnice a školy i kanceláře či bytové domy představují rizikový prostor z pohledu přenosu virových a bakteriálních infekcí.

Opomíjené dveřní kování

Jedním z málo řešených rizikových prvků přenosu bakterií jsou dveřní kování. Dotýkají se jich tisíce lidí, ulpívají na nich nejen nečistoty, ale ve významném množství i bakterie“, uvádí Kristina Boda, ředitelka společnosti Cobra, největšího českého dodavatele dveřních kování. „Mimochodem – podle statistiky (Unilever, WC Glorix Research) si po použití WC umyje ruce jen 40% lidí, už to je dostatečný důvod věnovat více pozornosti kvalitě dveřních kování ve veřejných prostorách“.

Pokud není možné použít posuvné bezdotykové dveře, jako optimální se jeví použití dveřních kování vyrobených z antibakteriálních materiálů. Antibakteriální dveřní kování vyrobené z CU+ (antimikrobiální měď) představuje dostupný a efektivní způsob hubení bakterií přímo na samotné klice. Použitý materiál prokazatelně hubí 99.9% bakterií a zabraňuje tak jejich dalšímu šíření.

Antibakteriální kliky Cobra

Jaké jsou hlavní výhody kování COBRA CU+?

  • vědecky prokázaná účinnost CU+. Použitý materiál je dokonce výrazně účinnější, než stříbro.
  • účinek je nepřetržitý, nezávislý na vnějším prostředí (vlhkost, světlo, atd.)
  • klika zůstává účinná i po opakovaném mokrém a suchém oděru a opakované kontaminaci
  • přirozená oxidace kliky nesnižuje antibakteriální účinnost
  • CU+ je plně recyklovatelný
  • jediný pevný kovový povrch schválený Americkou agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA)

Jsou antibakteriální kliky vhodné i do domácností?

Kliky COBRA CONVEX CU+ jsou primárně doporučované do veřejných prostor s vyšším provozem. Designové i užitné vlastnosti je ale předurčují k širokému využití i v soukromém sektoru – v domácnostech nebo menších kancelářích.

Antibakteriální vlastnosti CU+ přivítají i rodiče často nemocných dětí, které jsou náchylné k dalším onemocněním. Kliky samozřejmě nepomohou proti alergiím, ale antibakteriální účinek CU+ při použití u domácích koupelen, toalet nebo třeba dětských pokojů představuje jasnou přidanou hodnotu.

„Pochopitelný zájem je viditelný zejména ze strany zdravotnického sektoru, překvapivě málo dodáváme antibakteriální kliky do restaurací, hotelů a škol, kde je nebezpečí šíření bakterií enormní.“ říká Kristina Boda. „Antibakteriální kliky zvýší úroveň hygieny bez výrazných vstupních nákladů a natrvalo po celou dobu životnosti dveřního kování, důležité ale je, aby sami architekti nebo investoři měli zájem dotáhnout své stavby do nadstandardní kvality.“

Více o nabídce antibakteriálních klik a nabídky dveřního kování společnosti COBRA najdete na www.matekliku.cz

Text a foto: COBRA – komerční sdělení