Zahrada

Zahradní nábytek a materiály, které vydrží

Zahradní nábytek má jistá specifika, ke kterým se musí při jeho pořizování přihlédnout. Je často vystavován povětrnostním vlivům, a tak musí být odolný, aby dlouho vydržel.

Nábytek do prosklené zahrady

Verandu nebo zimní zahradu můžete vybavit různým nábytkem, protože nebude vystavován povětrnostním vlivům. I přesto si však na jeho výběr musíte dát pozor. Je nutné počítat především s tím, že sklo působí jako skleník, takže v místnosti může být v létě velmi teplo. Ne moc vhodné jsou tedy kožené židle. Na horkých židlích by se mohli vaši hosté cítit nepříjemně. Pokud je však veranda zastíněná nebo situovaná tak, že do ní příliš nepronikají sluneční paprsky, kožené židle jsou efektním a velmi moderním nábytkem.

Dopadají-li na zimní zahradu často sluneční paprsky, vyplatí se pořídit raději polstrované židle či křesla, nebo je alespoň doplnit polštáři. Vhodné jsou kovové konstrukce, které odolávají slunci a zároveň nevyblednou. Dřevěný nábytek po letech steří a může se začít loupat.

Umělý i přírodní ratan

Na venkovní terasu nebo zahradu je nutné vybrat odolný nábytek, který vydrží několik let. Mezi nejodolnější materiály patří ratan, mezi ty choulostivější dřevo. Dřevo často vlivem přímého světla vybledne a může se olupovat. O takový nábytek je potřeba se starat. Ratan je materiál, který je velmi odolný a překoná i déšť. Alternativou může být také umělý ratan. Je levný, a přitom vypadá velice hezky. Vydrží i několik let a nemusíte se o něj ani moc starat. Budí exotický dojem, ale vyžaduje minimum péče.

Foto: Pixabay.com

Nábytek vybírejte podle terénu

Při výběru nábytku je důležité myslet na to, na jakém terénu bude stát. Pokud vaši verandu zdobí dřevěná prkna s většími spárami, raději si nepořizujte nábytek s tenkými kovovými nohami, které by mohly do spár zapadnout. To stejné platí také pokud vybíráte nábytek, který bude stát na trávníku. Na trávu se hodí lehké přenositelné kusy, které mají širokou základnu.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com