Domácí bio čističe šetří vaše zdraví i peníze, a přitom skvěle fungují

Stále více domácností se zajímá o to, jak si doma připravit přípravek vhodný k údržbě koupelny, toalety, k vyčištění zanesené varné konvice vodním kamenem a podobně. Doma si můžete vyrobit nejen čisticí pasty, ale i prací gel, dětem plastelínu, celé rodině sprchový gel, pěnu do koupele, zubní pastu a mnohé jiné. K výrobě některých budete muset nakoupit speciální ingredience v lékárně či drogerii, my se ale podíváme na ty, které máme většinou běžně doma a můžeme je ihned použít.

Konvice bez kamene za pár minut

Jestliže máte doma tvrdou vodu, určitě je vaše varná konvice často zanesená. Přitom k odstranění kamene postačí nalít do ní ocet s trochou vody a nechat vše projít varem. Stejně dobře funguje jedlá soda nebo kypřicí prášek do pečiva. Naneste je na houbičku a konvici vymyjte. Šetrně a bez zápachu octu, pokud je vám nepříjemný, bude konvice za chvíli čistá.

Foto: Pixabay.com

Stříbro a péče o něj

Stříbrné příbory, ale i šperky, snadno vyčistíte s pomocí alobalu a soli. Do hrnce vložte alobal nebo hliníkovou lžičku, vidličku…, stříbrné předměty, nalijte trochu vody, aby byly předměty ponořeny, posolte 2 lžičkami soli a nechte projít pár minut varem. Vše bude krásně lesklé, stačí jen vyleštit.

Vybělte spáry v koupelně

Spáry mezi obklady se rády zanášejí. Jestliže jim chcete vrátit bělost a zároveň je chránit před plísněmi, stačí použít vymačkaný citron. Vnitřní stranou, tedy dužinou, spáry pořádně vydrhněte, pomoci si můžete solí nebo jedlou sodou. Sůl má navíc dezinfekční účinek.

Vyzrajte nad mastnotou

Mastné kapičky na obkladu nad sporákem, ale také mastnota usazená ve dřezu či kolem něj skvěle zmizí s použitím jedlé sody. Mírně pění, pohlcuje pachy, pomáhá právě při odstraňování mastnoty. Smícháte-li ji s kypřicím práškem do pečiva, získáte skvělou kašičku či pastu, kterou vyčistíte kde co.

Dopřejte si vůni

Citron sám o sobě krásně provoní domácnost, dodá jí svěžest. Nemusíte ale používat jen ten. Jestliže chcete, aby byt voněl jinak, přidejte při čistění na houbičku některý z esenciálních olejů. Některé mají dezinfekční a antibakteriální účinky, stačí se při koupi poptat, které jsou pro dezinfekci ideální.

Uklízet a čistit domácnost i spotřebiče je snadné i s ekologickými prostředky, které si vyrobíte doma. Anebo jen sáhněte po ingredienci, jako je sůl, soda nebo citron. Budete uklízet levně, šetrně k sobě i přírodě a bez nepřiměřené námahy.

Text: HR, Foto: www.pixabay.com