Stavba

Na co si dát pozor při stavbě garáže?

Garáž se stala nedílnou součástí rodinných domů. Vlastníme dvě i více aut a chceme, aby nám sloužily co nejdéle. K tomu je garáž určena především, ale může plnit i mnoho dalších funkcí. Ať už bude součástí rodinného domu, nebo bude stát samostatně, je důležité myslet na několik věcí, abyste s ní byli plně spokojeni.

Velikost dle vašich potřeb

To, jakou velikost bude mít garáž, se neodvíjí jen od počtu aut, které v ní budou uschované. Důležitá je velikost aut, ale také, jestli vám bude garáž sloužit i na další činnosti nebo uschování věcí. Často se totiž stává, že garáž zároveň používáme jako malou domácí dílnu, nebo sklad pro sezónní věci. Pozor proto na minimální šířku volného místa mezi stěnou garáže a autem. Všeobecně platí, že mezi autem a zadní stěnou by mělo zbývat alespoň 50 cm, od garážové brány pak cca 80 cm. Ze strany řidiče je dobré mít plochu širokou 60 až 100 cm a u spolujezdce 50 cm. Připočtete-li velikost auta, dostanete rozměry minimální velikosti vyhovující garáže. Na místě je ale dobré nešetřit, i když si to teď nemyslíte, v budoucnu se snadno stane, že v garáži přece jen uvítáte prostor na kde co.

Myslete na úložné prostory

To, kde budete mít plechové regály, nástěnné věšáky a podobně, je dobré si promyslet dopředu. Zvláště, pokud na zahradě nemáte zahradní domek na nářadí a podobně. Závěsné systémy pojmou mnohé vybavení, které by na zemi zbytečně zabíralo místo. K vybavení garáže je ideální dílenský nábytek, který je převážně kovový, snadno se čistí, odolává studenému počasí a kvalitní nátěr jej ochrání i před případnou korozí. Důležité je mít volný prostor i mezi těmito kusy nábytku a autem, aby nedošlo k nechtěnému pádu na auto a nepoškodili jste jej.

Vytápění a větrání

Každá garáž musí být odvětrávaná. V příslušných normách najdete rozměry odvětrávacích otvorů, které byť nejsou velké, plní skvěle svou funkci. Co se týče podlahy, jde o její pevnost, odolnost, čistitelnost. Vyhovující je v drtivé většině beton, který je povrchově ošetřený. Dobré je mít možnost garáž temperovat. Vysoké teploty v garáži nevítáme, ale temperace vám usnadní život v zimě, kdy nebude auto ledové a vám se bude příjemněji nastupovat.

Důležitá garážová vrata

Nejčastěji používaným typem garážových vrat jsou vrata sekční. Vysunují se po kolejničkách nahoru a kopírují strop. Sice tím dojde ke snížení výšky garáže, na což je potřeba předem myslet, ale ušetříte místo před garáží. Taková vrata tvoří lamely široké cca 50 cm, které jsou složeny z více vrstev. Lamely jsou propojené, nevznikají tepelné mosty, panely zároveň ve spojích nepromrzají. Dá se do nich zabudovat vstupní dveře. Vhodná je i neviditelná clona, která vrata zastaví a vysune nahoru, bude-li se pod nimi pohybovat zvíře či osoba.

Zbudovat funkční garáž není jen tak. Věnujte jí dostatek pozornosti, abyste časem nemuseli to či ono předělávat, nebo ji nákladněji rozšiřovat.

Text: HR, Foto: www.pixabay.com