BydleníInspirace

Zútulnění domova nemusí stát majlant

Když se nastěhujeme do nového domu nebo bytu, v první řadě je vybavujeme vším nutným. Pořídíme nová okna, dveře, nábytek, podlahy, vybereme lustry, kocháme se krásným obkladem v koupelně atd. Jenže může se stát, že si připadáme pořád nezabydleně, neosobně, v novém domově jako by nám chyběl ten správný duch. Přitom k tomu, abyste se doma cítili příjemně a pohodlně, stačí doladit pár maličkostí.

Obrazy a obrázky

Je k nevíře, jak velkou sílu mají obrazy umístěné na stěny. Můžete si to všimnou kdykoli, kdy z míst, kde jste na ně byli léta zvyklí, najednou „zmizí“. Díky velké nabídce obrazů můžete hravě zútulnit chodbu, obývák, kuchyni, dokonce i pracovnu. Chybět by rozhodně neměly v dětském pokoji, ani v ložnici. Ať už zvolíte přírodní motivy, faunu, abstrakci nebo obraz s detailem nějakého předmětu, můžete celkový ráz místnosti velmi pozměnit. Pro zútulnění je skvělé volit teplé barvy i dřevěný rám.

Polštáře nesmí chybět

V ložnici, na gauči, dětském pokoji se hezky vyjímají polštáře. Gauč bez nich sice vypadá vždy uklizeně, ale zároveň stroze. Polštáře nemusíte využívat k účelu, pro který jsou stvořeny, mohou mít právě jen dekorativní význam. Vždy je ale dobré volit povlaky, které vám budou příjemné na dotek a budou se dobře udržovat pro případ, že budete mít náladu či potřebu je použít.

Optické přepažení místnosti

Neosobně, neútulně mohou působit i velké prostory. Jestliže se nebojíte experimentovat, zkuste místnost přepažit svislými žaluziemi. Tato optická stěna se dá snadno odstranit stažením žaluzií ke stěně, takže budete-li chtít prostor otevřít např. při velké návštěvě, hravě to uděláte. Naopak, pokud budete chtít mít v některé z části místnosti soukromí, žaluzie roztáhnete. A i když vám název žaluzie může připadat studeně, díky bohaté nabídce barev i materiálů, z nichž se vyrábí, tomu tak vůbec není.

Květiny a jiné rostliny

K zútulnění domácnosti bezesporu pomohou rostlinky. Své místo mohou mít na zemi, na poličce, parapetu, vyšší rovné, které se příliš nerozkošatí mohou tvořit přepažení místnosti, nebo udělat koutek, kde není tolik vidět. Ideální je mít doma takové, které kvetou postupně. Zvláště v domě, kde je dostatek místností, tak může stále některá rostlina kvést.

Maličkosti za pár korun

Pomoci útulnosti umí i hezké ručníky, utěrky, svíčky, menší kusové koberce, záclony… Stačí navštívit prodejnu s dekoracemi a hravě tyto pomocníky vyberete. I vchod do domu můžete zútulnit květináčem se sezónními květinami nebo výzdobou, příjemným osvětlením nebo hezkou rohoží.

Útulnost domova je důležitá. Pokud se doma necítíte příjemně, zamyslete se nad tím, co máte rádi, které z teplých barev upřednostňujete a vydejte se na nákup. Během chvíle můžete mít prostor kolem sebe pocitově hřejivý, přívětivý a plný dobré energie.

Text: HR, Foto: pixabay.com