Stavba

Jak se starat o dřevěný plot, aby vydržel

Dřevěný plot je okrasou každého pozemku, ať už se jedná o dům nebo víkendovou chatu. Bez dostatečné ochrany však nevydrží věčně a vlivem povětrnostních podmínek začne chátrat. Jak se o něj starat, abyste mu zaručili dlouho životnost?

Ochrana pro nový i starší plot

O plot byste se měli starat nejenom proto, aby dobře vypadal, ale především proto, aby plnil svou funkci – zamezil cizím osobám nebo zvířatům vniknutí na pozemek. Dřevo je odolný materiál, ale zároveň je také náchylný k roztočům a plísním. Svůj plot nejlépe ochráníte kvalitním nátěrem, který vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání tak vodě nebo jiným vlivům pronikat do pórů dřeva. Stavíte-li nový plot, je tento krok nutností, kterou nelze vynechat. Platí to však i v případě, že plot stojí již několik let. Pokud je starší, vyplatí se jej každých 3-5 let znovu natřít. U staršího plotu možná bude potřeba jej zjemnit smirkovým papírem (nebo starý nátěr úplně odstranit) a teprve potom nanést nový nátěr.

Na co si dát pozor?

Ideálním ročním obdobím pro údržbu dřevěného plotu je podzim. Dřevěné laťky by měly být před nátěrem suché, aby mohl nátěr lépe přilnout. Přilnavost nátěru můžete podpořit také impregnací. Ta se používá na očištěné dřevo, kde vytvoří celistvou vrstvu, která zajistí rovnoměrné přilnutí laku. Impregnace zároveň dřevo ochrání před škůdci a houbami.

Pozor je třeba dát zejména na to, aby dřevo bylo opravdu pořádně proschnuté. Aplikace nátěru na vlhké dřevo může způsobit špatné přilnutí nátěru, ale také plíseň. Staré dřevo nezapomeňte očistit od předchozího nátěru. Pokud budete natírat plot bez odstranění starého nátěru, nová vrstva nemusí držet a může se stát, že konečný vzhled ani nebude vypadat pěkně.

Typy laků

Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva, sáhněte po lazurovacích lacích. Ty zachovají přirozený odstín dřeva a zvýrazní ho. Dodají mu potřebnou ochranu i lesk. Lazura se vsákne přímo do dřeva, kde působí jako ochrana před škodlivými vlivy.

Krycí nátěry jsou obvykle zbarvené a umožňují vám změnit barvu plotu a doladit tak okolí domu podle vlastních představ. Plot působí výrazněji, struktura dřeva je však zachována. Vytvořit tak můžete například klasický bílý plot, který bude působit rustikálně a velmi romanticky.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com