Stavba

Lokální větrací jednotka s převratnou montáží Recuair

Až ve třetině domácnosti v rekonsturovaných objektech, ale často i v novostavbách, cílených na energetickou úsporu, se objevuje rosení oken a začínají bujet plísně. Další jednotky trpí přesušeným vzduchem z přetápění. Vydýchaný, celkově špatný vzduch je pak problémem téměř poloviny bytů.

Jde převážně o důsledek nedostatečné nebo špatné výměny vzduchu. Projekty totiž často obsahují návrh přirozeného větrání okny, protože investorům se zdá zbytečné vyhazovat peníze za strojní větrání. Ovšem představovat si, že lze dodržet doporučený postup větrat každou hodinu 5 minut v mrazech, vedrech nebo při dešti je prostě zcestné. Natož v noci a na hlučných městských ulicích. Místnosti se zmenšují a tak je nasnadě, že se brzy vydýchají, navíc stálé provětráváníní je ve výsledku finančně ztrátové. A přesně tohle všechno byl impuls pro vznik firmy Recuair a jejího výrobního programu.

Ve spolupráci s ČVUT vyvinula lokální větrací jednotku se zpětným ziskem tepla, kterou lze kompletně namontovat zevnitř bytu. V zařízení, z něhož je v interiéru viditelná pouze štíhlá bílá plocha o velikosti 42,5 × 45,5 cm, se skrývají snadno přístupné pylové filtry pro jarní sezónu a celoroční záchyt prachu.
Větrací jednotka zespodu nasává špinavý vzduch se všemi pachy a vlhkostí a vyhání ho na fasádu. Dovnitř rovnoměrně přivádí zvenku čistý vzduch, hlavně pokud jde o obsah kyslíku. Zařízení DC40 disponuje kvalitními vysokokapacitními skládanými filtry proti pylům, novinkou v sortimentu jsou pak filtry s aktivním uhlím proti zápachu zvenčí (cigaretový kouř, smog). Provoz jednotky je tak tichý, že při plném režimu neslyšíte nic více než ticho provázející padající list (15–32 dB). Díky By-passu s inteligentním řízením pro letní přichlazení ušetříte za placené aktivní chlazení, při delší nepřítomnosti zase oceníte režim pro dovolenou. Vysokou a stálou účinností výměny tepla 88–94% snížíte náklady na vytápění, DC40 totiž pracuje s nízkou spotřebou maximálně 20W i v mrazech, bez přidaného elektrického proudu nebo vypnutí. DC40 Enthalpy a Polar zase optimalizují vzdušnou vlhkost.

V zimním období ji navracejí na otimální hodnoty cca 40–60%. Jedním z největších benefitů je však unikátní jednoduchá a rychlá montáž: DC40 jednotky se instalují skrze zeď‘ kompletně z interiéru. Za 2,5 hodiny máte hotovo i s úklidem.

Více na www.recuair.cz

Text a foto: Recuair – komerční sdělení