Inspirace

Přejděte na moderní způsob vytápění s peletami

Éra fosilních paliv, jako jsou uhlí nebo ropa, se pomalu chýlí ke konci. Novou oblíbenou volbou pro vytápění českých domácností se tak stávají dřevěné pelety. Přechod k modernímu a ekologickému palivu navíc podporuje i stát formou kotlíkových dotací. Přidejte se k desítkám tisíc českých domácností, které už objevily kouzlo pelet!

Kdo v Česku dnes topí dřevem a produkty ze dřeva, významně ušetří. Kůrovcová kalamita, se kterou se v Česku již delší dobu potýkáme, totiž způsobila, že tato surovina stále zlevňuje. Dřevo je navíc lokální, a tak se k nám nemusí zdaleka dovážet jako třeba zemní plyn, jehož cena navíc v současnosti podléhá značným výkyvům. Z dřevních produktů se tak stává perfektní volba pro vytápění rodinných domů nebo rekreačních chat.

Čisté vytápění jako na západě

I proto, že stát přispívá domácnostem desítky tisíc korun na výměnu starých neekologických kotlů na uhlí, jsou v Česku stále oblíbenější komoditou dřevěné pelety. Jedná se o malé válečky zbytkového dřeva, tzv. dřevních pilin a hoblin, které vznikají jako odpad dřevařského průmyslu. Dokonale tak zapadají do konceptu cirkulární ekonomiky čili takové, při které i odpady nacházejí své uplatnění. Díky vysušení a lisování mají navíc pelety větší výhřevnost než surové dřevo.

Málokdo ví, že v Česku se ročně vyrobí stovky tisíc tun pelet, většinu z nich však skupují zákazníci ze zahraničí, zejména z Německa, Rakouska a Itálie, kde má peletové vytápění delší tradici. Zájem o pelety však roste každým rokem i u nás. Firma Stora Enso, která je vyrábí ve svém závodě ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, jich loni v tuzemsku prodala meziročně o desetinu více. Peletový kotel pro vytápění využívá v Česku už asi 40 tisíc domácností a zájem stále roste.

Moderní a udržitelné

Důvod, proč pelety volí čím dál více domácností, však nespočívá pouze v dotacích či klesající ceně. Na oblibě získávají hlavně proto, že odpovídají veškerým požadavkům, které dnes na zdroje klademe. Nabízí moderní a udržitelný způsob vytápění. Co to znamená? Mají tzv. neutrální bilanci CO2, při jejich spalování se totiž uvolňuje stejné množství oxidu uhličitého, jaké dřevo, z něhož jsou vyrobeny, spotřebovalo pro svůj růst. Vytápění s nimi je navíc komfortní. Automatické systémy pelety dávkují do kotle tak, jak je třeba, občas je jen nutné vysypat popel, který lze navíc využít na zahradě jako hnojivo.

Kvalita produktu je klíčová

Jako u jiných produktů však i u pelet lze narazit na zboží různé kvality. Opravdu kvalitní produkty neprodukují při spalování téměř žádný kouř ani zápach. “Nejkvalitnější pelety, jako jsou třeba ty od Stora Enso, by měly být světle zbarvené, tmavší odstíny totiž prozrazují přítomnost příměsí s horší výhřevností a větším podílem popela. Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu, doporučil bych řídit se mezinárodně přijímaným měřítkem kvality v podobě certifikace ENplus,” říká vedoucí výroby pelet ve firmě Stora Enso Tomáš Piskač. Pelety s označením ENplus A1 jsou vyrobeny pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva bez příměsí kůry a mohou obsahovat pouze 0,7 % popela.

Více informací naleznete na https://www.storaenso.com/

Text a foto: Stora Enso – komerční sdělení