Bydlení

Přiveďte domů skandinávský styl hygge

Stylů bydlení existuje mnoho, ale pokud máte rádi jednoduchou eleganci, skandinávský styl hygge je právě pro vás. Vytvořte si útulné pohodlné obydlí, ze kterého nebudete chtít ani na chvilku odejít.

Jednoduché a čisté prostředí

Styl bydlení hygge pochází z Dánska. V dnešní době je velmi oblíbený zvláště proto, že stále více lidí vyznává jednoduché bydlení s čistými liniemi a minimem barev. Hygge preferuje především klidné prostředí, které uklidňuje tělo i mysl a působí relaxačně. Předpokladem je vytvořit jednoduchý útulný domov, který nebudete chtít ani na chvilku opustit. Je to umění radovat se z obyčejných věcí a užívat si každou chvíli, proto také vyznává minimalismus a všednost.

Útulná ložnice ve stylu hygge

Ložnice je prostředí, kde trávíte každou noc. Měla by tedy být příjemná a útulná. Jemné barvy jako bílá nebo béžová jsou pro tuto místnost ideální. Pro ještě větší pohodlí zkuste navrstvit postel – pořiďte si bílé povlečení bez potisku, které dodá pocit čistoty, jednoduchosti a elegance, na něj rozprostřete pohodlnou měkkou deku nebo přehoz a ně klidně ještě jeden. Postel musí být pohodlná, ale abyste se do ní těšili, musí také dobře vypadat.

Pro hygge je typický dřevěný nábytek, který vytvoří z každého místa oázu plnou klidu. Obyvatelé severu preferují přírodní materiály jako je surové dřevo, kámen, ale i kůže nebo třeba korek. Tyto materiály se dají jednoduše zakomponovat do nábytku nebo z nich lze vytvořit pěkné dekorace. Dánský styl hygge rozhodně není zastáncem velkých závěsných osvětlení. Světlo je pro tento styl důležité, ale především to denní, které prochází dovnitř okny. Pořiďte si spíše malé lampičky, které pokoj zútulní a zaplní jej teplým tlumeným světlem. Místnost můžete doplnit také malými dekoracemi jako jsou vázy, obrázky nebo misky s kamínky. Skvěle fungují také rámečky s fotkami. Ty podpoří útulnost místnosti a pomohou dotvořit pohodovou domácí atmosféru.

Domácí relaxace

Tlumené světlo, měkká postel nebo pohovka plná hřejivých polštářků – k dokonalé chvilce odpočinku už chybí jenom příjemná vůně. Rozmístěte po místnosti vonné svíčky a nechte se unášet hřejivým světlem a jemnou relaxační vůni.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com