Inspirace

Jak provonět domov za pár korun

Vůně dělá z domu domov. Je to známka útulnosti a pohody, do které se budete chtít vracet. Dokonalou vůni domova nemusíte kupovat v obchodech, ale můžete si ji vyrobit sami doma.

Difuzér do každé místnosti

Hezky vonící domov se stává příjemným místem nejen pro návštěvy, ale především pro jeho obyvatele. Pokud se pohybujete ve voňavém prostředí, má to pozitivní dopad na vaši psychiku. Mysl je uvolněnější a díky tomu může relaxovat i tělo. Některé vůně také pomáhají mírnit příznaky migrény nebo dýchacích obtíží.

Difuzér není jenom obyčejný osvěžovač vzduchu, ale působí také jako pěkný doplněk. Lze jej postavit na skříňku k ostatním dekoracím, nebo třeba i na okno. Domácí difuzér si můžete vyrobit poměrně snadno. Použít můžete mnoho ingrediencí, které máte doma, takže nemusíte nakupovat nic navíc. Jemnou uklidňující vůni vytvoříte, když povaříte větvičky rozmarýnu s plátky citronu. Přidat můžete i jiné bylinky podle toho, které preferujete nebo které máte k dispozici. Povařenou směs přelejte do zavařovací sklenice, ozdobte a zasuňte do ní tyčinky (nejlépe bambusové), po nich bude vůně vzlínat. Tato varianta se hodí především do koupelny. Sladší variantu – vhodnou například do obývacího pokoje – vytvoříte tak, že povaříte vanilku se skořicí. Další vůni vytvoříte také díky esenciálním olejům, jejichž kombinací můžete vytvořit zcela unikátní vůni.

Univerzální osvěžovač vzduchu

Přírodní osvěžovač vzduchu, ale také odstraňovač skvrn vytvoříte pomocí vody, jedlé sody a citrónu nebo limetky (zkombinovat můžete oba druhy a přidat můžete také pomeranč). Citrón i limetka místnosti krásně provoní a jedlá soda je zase skvělým čističem. Do tohoto osvěžovače nepřidávejte esenciální oleje, mohl by působit příliš mastně. Oleje použijte do difuzéru.

Nemusíte utrácet spoustu peněz za drahé osvěžovače vzduchu, vyrobte si doma vlastní vůně. Přírodní vůně jsou šetrné, ale zároveň velmi intenzivně voní. Potřebujete k nim jen několik málo ingrediencí, které navíc obvykle máte doma. Stejně tak jako domácí osvěžovače vzduchu si můžete vyrobit i čisticí prostředky, které šetrně vyčistí různé druhy povrchů.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com