Bydlení

Podlaha do kuchyně. Spojení elegance a praktičnosti

Vybíráte podlahu do kuchyně, ale nevíte si rady? Tato místnost vyžaduje takovou krytinu, která odolá mechanickým nárazům a nebude potřebovat přílišnou údržbu. Nabízí se několik možností, jak vytvořit praktickou i elegantní kuchyň.

Dlažba: ano, nebo ne?

Kachličky jsou velmi častou a oblíbenou krytinou do kuchyní. Jsou velmi praktické, poměrně snadno se udržují a jsou odolné. Otázkou však je, zda odolají i ostrému nárazu. Odštípnutá kachlička se totiž velmi špatně spravuje. Tato krytina je ale velmi stylová a moderní a existuje také několik praktických důvodů, proč sáhnout právě po ní.

Obdobnou variantou může být keramická dlažba, která se řadí k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Stejně jako u kachliček zde platí, že byste měli vybírat především hladší povrch krytiny. Příliš pórovitá dlažba v sobě drží nečistoty, což pro kuchyni není dobré. Místnost, kde se připravuje jídlo musí zůstat hygienicky čistá.

Nebojte se sáhnout po linoleu

Linoleum, ale i marmoleum (přírodní linoleum), jsou oblíbenými podlahovými krytinami, které se perfektně hodí do kuchyní. Jedná se o směs pryskyřice a olejů, do kterých se přidávají barevné pigmenty. Linoleum nabízí mnoho nejrůznějších vzorů, je velmi praktické a disponuje nestárnoucí krásou. Problémem může být větší kuchyň (spojená například s jídelnou). Do větších prostor se linoleum nedoporučuje, protože je náchylné k poškození. Malým plusem však může být to, že jej lze poměrně snadno opravit.

Mezi oblíbené umělé materiály patří také vinyl nebo PVC, které mají vynikající vlastnosti. Jejich aplikace je velmi jednoduchá, mají dlouhou živostnost a vyznačují se snadnou údržbou.

Přírodní materiály jsou stále v oblibě

Korek, ale i dřevo přináší domovu nádech rustikálního stylu. Do své kuchyně si tak můžete přinést kousek přírody. Korek je velmi příjemný na došlap, pokládá se v dlaždicích a dlouho vydrží. Vyžaduje ale konečné povrchové úpravy (nalakování), aby se podlaha spojila. Obecně se doporučuje aplikace více vrstev laku, aby krytina nevsakovala vodu. Dřevěné podlahy jsou známé tím, že vydrží opravdu dlouho, jen je potřeba se o ně starat. Dřevo je třeba voskovat, případně i lakovat. Po delší době vyvstává nutnost přebroušení parket a provedení opětovných povrchových úprav.

Text: Lenka Pospíšilová, Foto: Pixabay.com