Bydlení

Zbavte se horka v podkroví

Se stoupajícími teplotami je otázka, jak si udržet příjemnou teplotu v podkroví, stále častější. Při hledání řešení se lidem jako první vybaví klimatizace, s horkem je ale možné bojovat i jinak.

Příjemného vnitřního prostředí v podkroví se v létě dá dosáhnout i bez použití klimatizace. Klíčový je samotný návrh podkroví. O teplotě pod střechou zásadně rozhoduje skladba střešního pláště včetně izolace. Správně dimenzovaná tepelná izolace dokáže účinně zabránit přehřívání místností v podkroví. Důležitá je i orientace místností, počet a velikost oken. „V podkroví bychom neměli vytvářet malé uzavřené místnosti, které jsou orientované na jih,“ doporučila Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX.

Odborníci radí navrhovat v podkroví raději velké a otevřené prostory. Místnost bude mít nejen dostatek vzduchu, ale bude také působit prostorněji. „Často děláme tu chybu, že uzavíráme podkroví na úrovni podhledu. Když místnost otevřeme do krovu, získá mnohem lepší geometrii. Bude tam víc čerstvého vzduchu a můžeme lépe řídit vnitřní mikroklima,“ doplnila Klára Bukolská.

Regulovat teplotu ve správně navrženém a zhotoveném podkroví je možné dvěma způsoby: klimatizací nebo použitím vnějších stínicích prvků. Která volba je ta správná?

Nejrychlejší cesta ke chladu

Klimatizace je nejrychlejší cestou k chladnějšímu vnitřnímu prostředí. Umožňuje libovolné nastavení teploty podle preferencí majitele. Vzduch v interiéru bude mít vždy takovou teplotu, jaká majitelům vyhovuje. Avšak lékaři upozorňují, že rozdíl teploty vnitřního a vnějšího prostředí by měl být maximálně 6 °C. Jinak hrozí zdravotní problémy jako například nachlazení, zánět očních spojivek, ztuhnutí svalů nebo bolest hlavy. Podle odborníků je ideální rozdíl dokonce jen 3 °C. Kvůli vysoušení vzduchu se navíc nedoporučuje klimatizaci používat víc než čtyři hodiny denně.

Moderní filtrační systémy klimatizací dnes už dokážou odfiltrovat nejen prach, různé pachy, bakterie, roztoče, viry, ale i alergeny, jako je pyl. Klíčová je však v tomto případě správná a pravidelná údržba. Bez dostatečného servisu se znečištěné filtry mohou právě naopak stát líhní bakterií. Když klimatizace pořád dokola filtruje ten samý vzduch, nesmí se zapomínat na pravidelné větrání. Minimálně třikrát denně je potřeba klimatizaci vypnout a interiér alespoň na deset minut pořádně vyvětrat, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch.

+ nastavení teploty podle preferencí

+ v zimě může i vytápět

+ filtruje pyl a prach

– riziko zdravotních problémů

– hluk vnější jednotky

– odvádění zkondenzované vody

– líheň bakterií při zanedbané údržbě – vysoké provozní náklady

Zabraňte přehřívání v předstihu

Před teplem v podkroví se můžeme chránit i bez klimatizace. Vnější stínění střešních oken je skvělou možností, jak v létě zabránit nepříjemnému přehřívání domácnosti. Zatažením venkovní rolety se sice místnost nevychladí okamžitě na požadovanou teplotu, ale z dlouhodobého hlediska roleta umožní snížit vnitřní teplotu až o 7 °C. Je na zvážení, zda nejde o efektivnější řešení než v případě, kdy používáme klimatizaci podle doporučení lékařů s teplotním rozdílem mezi vnitřní a venkovní teplotou 3 °C.

Vnější roleta napomáhá udržovat zdravé vnitřní prostředí tím, že zastaví sluneční paprsky ještě dřív, než se dostanou dovnitř. Užitečná je i v zimě, kdy sníží úniky energií až o 17 %. Kromě tepelného komfortu dokáže venkovní roleta pomoci i s kvalitním spánkem. Tomu nepochybně prospěje možnost úplného zatmění, ale i regulace hluku z deště nebo krupobití, který dokáže snížit až o 3 dB.

Ačkoliv dnešní klimatizace už nejsou tolik energeticky náročné, stále je jejich provoz spojený s náklady na energie. Venkovní rolety se solárním pohonem energii dokonce šetří a je možné je ovládat i dálkově.

Dokonalý komfort v podkroví zabezpečí připojení střešních oken s roletou na inteligentní systém VELUX ACTIVE. Tento systém větrá a stíní automaticky, bez toho, abyste na to museli myslet. Díky předpovědi počasí dokáže vyvětrat před deštěm i zastínit okna před ostrým sluncem. Zabezpečí tak zdravé vnitřní prostředí automaticky.

+ šetří náklady

+ zdravější vnitřní prostředí

+ chrání okna

+ redukuje hluk a zajistí soukromí

– teplo reguluje průběžně – není možné okamžité vychlazení

– nemožnost regulovat teplotu podle preferencí

– možnost poškození při špatných povětrnostních podmínkách

Velux

Foto a text: Velux